5 Kasım 2009 Perşembe

Nevroz Sorunları, Alfred Adler

Freud'un psikoloji alanında başlattığı akımın yanlış temeller üzerine oturduğunu ileri süren ve günümüz psikoloji biliminin temellerini atan Alfred Adler'in kitabını yeni okudum.

"Bireysel Psikoloji" kavramını oluşturan Alfred Adler, insan hayatını ve bireylerin hayata bakışını üç unsurun oluşturduğunu söylüyor. Bu üç unsur (toplum, meslek ve aşk ~ evlilik) ile bireyin genel psikolojik durumunu çözmeye çalışıyor.

Bireylerin kişiliklerinin çocukluk yıllarında oturduğunu, yaklaşık 6 yaşına kadar devam eden bu süreçte yukarıdaki üç konu üzerinde kişilerin kendi setlerini geliştirdiklerini ve ileride sürekli bu setlere başvurarak sorunlarını çözümlemeye çalıştıklarını belirtiyor.

Kitapta farklı konular altında Adler'in pek çok hastası ile ilgili örneklere yer verilmiş. Zaten kitabın orjinal ismide Problem of Neurosis, a Book of Case Histories. Özellikle pesimist akımın altını çizdiği var olma bunaltısının ya da sıkıntısının kişilerin üç alandan birindeki çözümsüzlüğü yüzünden ortaya çıkardıklarını örneklerle de pekiştirerek anlatıyor.

Üç alandaki başarısızlıklarında aslında bireylerin bilinç altlarında gizledikleri aşağılık duygusu ve kendini diğerlerine göre yoksun hissetmelerinden kaynaklandığını söylüyor.

Pesimist akımın karşısında psikoloji alanında neler var derseniz, bakmanızı tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: