30 Aralık 2008 Salı

Kürt Dosyası, Uğur Mumcu

Kürt Dosyası'na büyük bir şevkle başladım. Özellikle Uğur Mumcu'nun okuduğum 40'lar Cadı Kazanı vb dönem tarihi ile ilgili kitaplarındaki bilgi yoğunluğunu bu kitapta da bulacağımdan emindim.

Kitap öncelikle PKK ve Abdullah Öcalan'ın bu günlere kadar nasıl geldiğini, liseden mezuniyeti ile başlayarak anlatıyor. Ardından Kürt Dosyası'nın aslında sadece buz kitlesinin görünür kısmının PKK olduğunu ve gerisinde bir tarih yattığını Cumhuriyet devrinin başlangıçlarına kadar giderek detaylı bir şekilde olayın merkezine iniyor.

Aslında günümüzdeki durumun ne kadarda bir türlü gerçekleştirilemeyen toprak reformu ve 1. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı'yı bölsede, Kurtuluş Savaşı ile işgal ettiği topraklardan geri çekilmek zorunda kalan, özellikle Suriye'de konuşlanan Fransızlarla diğer devletlerin kışkırtmalarının etkili olduklarını aktarıyor.

Kitap 1930'lara kadar Atatürk, İsmet İnönü ve Kazım Karabekir tarafından ele alınan pek çok önlem ve uygulamayı kaynakları ile ortaya koyuyor fakat son sayfayı çeviripte tarihi görünce içiniz burkuluyor. Çünkü 23 Ocak 1993 tarihi düşülen son sayfanın ertesi sabahı değerli gazeteci ve gerçek aydınımız kimliği hala meçhul kişilerce bombalı bir tuzağa düşürülüyor. Size de o sayfa ile her gün düşen şehitlerimizin nedenlerini sorgulamak kalıyor...

Hiç yorum yok: